Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości

2 maja, 2020 0 przez Doradca Finansowy

Jak odzyskać środki z błędnego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to dziś sama z najtańszych czynności, jakie można zrobić za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by popełnić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać dane do przelewu. Co uczynić w takiej rzeczy?

Jak odzyskać środki z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie materiałów na zły rachunek, wbrew pozorom, bynajmniej nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem liczony w oparciu o algorytm, jaki w pięknym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o pewien mniejszej albo wyższej). Dokładniejsze wiedze na owy punkt można odkryć w tym punkcie.

W określonej większości przypadków pokaże się więc, że błędnie wprowadzony przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często obecnie na ostatnim stopniu można zaobserwować pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę instytucji, w jakiej przewidziane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Może się jednak zdarzyć, że jakimś cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Win tegoż prawdopodobnie stanowić mało:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na mieszkający rachunek, tylko do niewłaściwej role.
W relacje od pewnej sytuacji wygląda nas inna metoda postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać własne sposoby.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najprzydatniejszy a w myśli najbezpieczniejszy przypadek. Taka forma dostarcz nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty błąd w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w wartości kontrolnej. Nie będziemy wtedy mieć okazje potwierdzenia takiego przelewu.

Jeżeli natomiast nasz bank nie jest aż tak zaawansowany technologicznie, potrafi się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, i środki znikną z znajomego konta. Nie należy jeszcze panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to może zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot sposobów ważna jednak trochę poczekać – w myśli powinno to stanąć do jednego dnia codziennego (jak wszelki inny przelew), w praktyce etap ten że przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po tym terminie kwota przelewu nie wróciła na lokalne konto (a istniejemy dobrzy, że przedmiotem był nieżyjący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od czasu do czasu zmianie ulega oferta bankowa, zaś w klubu z obecnym zaś my zmieniamy nasz rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się a może, że z przyzwyczajenia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sprawa wygląda bardzo też do sukcesie wspomnianego wysoko. Problem w niniejszym, że nieaktywny rachunek jest „dobry” (tj. wspólny z algorytmem) numer, a to nie wyświetli się nam artykuł o błędzie. Taki przelew zostanie więc wysłany.

Przede każdym powinien uspokoić osoby, które zamierzają, że własne sposoby mogą dojść do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a zatem nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego raz do nas. Jeśli rachunek jest właściwie zamknięty (a nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), mamy do rezygnowania z formą zbliżoną do powyższej. Może taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, i sposoby w czasie paru dni wrócą na lokalne konto. Skoro tak się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na złe konto
Może te się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między własnymi rachunkami w taki metoda, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć chcieli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas sporo kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję od takiej umowy (oraz co gorsza, bank pobierze te ceny dwukrotnie, jeżeli będziemy potrzebowaliby zrobić przelew zwrotny). W rezultacie z konta może nam „zniknąć” całkiem wysoka kwota, której prawdopodobnie obecnie nie odzyskamy.

Warunki są dwa – przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest zatem niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Znaczy to, iż nie będziemy w stanie rozwiązać takiego przelewu ani z okresu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli przyjmiemy taką próbę kilka chwili później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest tworzenie dyspozycji klienta, jeżeli więc podamy taki zaś nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank zatwierdzi transakcję za całkowicie normalną i wykona ją razem z polską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki fakt i poprosić pracownika banku o korzyść w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien ale pamiętać wiedza, że bank będzie korzystał prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sprawą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na jaki wysłaliśmy przelew, istnieje, zaś w dodatku jest skuteczny, niemożliwy jest zatem automatyczny zwrot środków. Co wtedy możemy w takim przypadku zrobić?

Często sprowadza się, iż taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są razem z planem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a więc i znieść je) nawet z okresu bankowości elektronicznej. To powinien stanowić bliski pierwszy etap. Naturalnie trzeba przygotować go jak najszybciej. Jeśli nie jesteśmy okazje samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto skontaktować się z najbliższym oddziałem banku. Jeśli nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może stać usunięty przez pracownika.

Jeżeli jednak za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, jest nam związek z bankiem w sensie uruchomienia odpowiednich procedur. Po dostaniu w bycie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam pomocy i podjęcia konkretnych żyć w swym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową regułą jest: zawsze kontaktujemy się z ludźmi w swym banku, nie w banku odbiorcy. To znany bank jest wszystkie informacje dotyczące danego przelewu i więc on w swym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak bardzo szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po osiągnięciu tych danych bank będzie brał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, iż przeżywa on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien zapaść w momencie 30 dni codziennych od chwile otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na indywidualny rachunek techniczny, i dopiero potem bank przeleje je na lokalne konto. Razem z nową ustawą użytkownik nie poniesie żadnych kosztów w przypadku zwrotu pieniędzy, a nasz bank może nas obciążyć opłatą za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne dane o kosztach można odkryć w tabeli wartości i prowizji banku, do jakiego kierujemy się o pomoc.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w wskazanym terminie? W bieżącej pozycji bank zostanie wyrzucony z tajemnicy bankowej natomiast będzie mógł nam ujawnić dane tej role. To a zapewni nam odzyskanie swojej własności na drodze sądowej – razem z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi materiałami jest bowiem stosowane jak przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej przyczyn warto i cierpieć na uwadze, że a my możemy dostać taki przelew niespodziankę. W takim przypadku najlepiej nie dysponować tymi materiałami – prędzej czy później bowiem człowiek się po nie zgłosi, i my będziemy wymagali wziąć ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki